Társadalmunk előnyei közé sorolható, hogy számos alternatíva áll rendelkezésünkre lakóhelyünk otthonossá tételéhez. Azonban a megfelelő stílus megtalálása és követése könnyedén kicsúszhat, még a szakavatott kezekből is.
Elsősorban ismernünk kell saját korlátainkat ahhoz, hogy ne vágjunk bele olyan átalakításba, amelyet nem tudunk megvalósítani. Mind anyagi, mind kapacitás terén érdemes vázlatot készíteni elképzelésünk lépéseiről: szükségletek, költségvetés, szakemberi támogatást igénylő folyamatok és a lakberendezési design meghatározása.
Legyen szó egyedileg megálmodott megjelenésről vagy céltudatosan meghatározott trend követéséről, mindvégig tartsuk szem elött az ideális egyensúlyt a harmónia megteremtéséhez, bármely stílusirányzat mellet is döntenénk.
A trendek tömkelege összezavarhat a tudatos döntéshozatalban, így az alábbi, napjainkban népszerű irányzatok meghatározó jellemvonásainak bemutatásával segítünk elkülöníteni ezeket.
Modern stílus:
A modern stílust elsősorban 3 alaptulajdonság jellemzi: tágas, letisztult, egyszerű. Nincsenek csicsás elemek, gazdaságos és praktikus kialakítás az ismérve, ezáltal a tér tölti ki a helyiséget. A 20. század elején az egész világon elterjedt irányzat mindenki számra ismerős fogalommá nőtte ki magát, de a modern (vagy modernista) stílus nem azonos a kortárssal! Az előbbi az építészet és a művészet 20. században uralkodó tendenciájára utal az utóbbi a belsőépítészetben jelenleg a legkeresettebb verziót definiálja.
Modern stílus – legfőbb ismérvei:
letisztultság és minimalizmus
grandiózus belső terek
szolid díszek
visszafogott színek, pasztell árnyalatok - fehér, fekete, szürke és bézs,
geometriai alakzatok
egyenes, párhuzamos és merőleges vonalak
Skandináv stílus:
A jelenkor egyik legnépszerűbb belsőépítészeti irányzata. Egyszerű, mégis érdekes, jellegében gazdaságos, de mégis hangulatos. Főként a skandináv régióra jellemző mérsékelt napsütéses órák számának köszönhetjük kialakulását. Az otthonunkba jutó fény mennyiségét az egyszerű formák, a fehér falak és a fa elemek teszik még hangsúlyosabbá.
Skandináv stílus – legfőbb ismérvei:
fehér alapszín, visszafogott tónusokkal kiegészítve, intenzív kontraszttal kiemelve
naturális anyagok - fa, len, pamut, moha
a komfort és a kényelem elsődleges szempont
egyszerű formák, felesleg nélkül
Klasszikus stílus:
Nem feledkezhetünk meg erről az időtálló vonalról sem, múlhatatlan
módja a belső tér kialakításának, eredete a régmúltba tekint vissza, Európában az ókor óta fejlődik. A klasszikus enteriőr jó választás azok számára, akik nemcsak néhány évszakos divatra vágynak, hanem időtlen megoldásokat keresnek, amelyet kiváló minőségű anyagokkal és elegáns részletek tesznek tartóan megőrizhetővé.
Klasszikus stílus – legfőbb ismérvei:
kiváló minőségű, magas tartósságú anyagok
visszafogott, meleg színek
konzisztencia – elemeiben köt össze színt vagy anyagot
mélyreható részletesség, dekoratív lámpák és stukkókra
szimmetria és egyszerű formák
Ipari (loft) stílus:
Az 1950-es évekbeli USA-ba nyúlik vissza a története, amely a hátrahagyott ipartelepek sokasodásával kezdődött el. Az ipari társulás kapcsán az első asszociációk a hatalmas terek és a nagy ablakok, amelyek az elhagyatott gyárcsarnokra emlékeztetnek. A loft stílus máig az 50-es évekből fennmaradt részleteket használ, amely napjaink belsőépítészetébe is jól adaptálható.
Ipari stílus – legfőbb ismérvei:
tágas, nyitott belső tér hatalmas ablakokkal
diszkrét színek - fehér, szürke és bézs
nyersanyagok - fa, beton, üveg és fém
jellegzetes megvilágítás - fém búrák vagy látható izzók
Art deco stílus:
Az art deco stílus a háborúk közötti időszakban élte fénykorát. Ma egyrészt a múlt korszakaira utal, másrészt erősen a modernitáson alapszik. Az art deco sajátossága elsősorban a dekorációba szőtt antik elemek, amelyek a hagyomány és a kultúra elött tisztelegnek. Az art deco luxus, de nem hivalkodó klasszikus, elegancia és kifinomult részletek.
Art deco stílus – legfőbb ismérvei:
antik és modern elemek kombinálva
lekerekített formák
steppelt kárpitozott bútorok
mintás anyagok
a világos és sötét színek kontrasztos kombinációja
Comments